Bilbasen Forum
Indlæg slettet
Profil slettet
19-12-2007 kl. 08:35
Det var ellers noget af en melding din svigerfar der kommer med.
Er du sikker på han har siddet / kørt en hvilken som helst nyere Skoda..?
Lige præcis alle de argumenter din svigerfar nævner gør netop din Octavia 2,0 tdi til et mere fornugtigt køb.
Jeg kører selv en Octavia 2,0 tdi og mine forældre kører 307 HDI.
Begge biler er fra 2004, men forskellen i kvalitet allerede efter 3-4 år er åbenlys. 307´eren knirker, rasler, evindelige problemer med el-system, centrallås der ikke virker, dørbeklædning der er ved at falde af osv.
For mig at se har du gjort et supergodt valg som du kan glædes over i mange år.
Jeg tror måske din svigerfar fortsat ikke anderkender Skoda, alene pga. af navnet. Men hold humøret oppe Tom, det er ikke dig der har et problem.
mvh Kim
Henrik Boldt
bruger siden
15-01-2006
20-12-2007 kl. 22:04
Du har gjort et godt køb, en Skoda Octavia er en lækker vogn som holder værdien godt og bare dur hver dag, og med VW 2,0 TDI motor
skal du kigge længe efter et bedre kraftværk..
Jeg ville aldrig selv købe en Peugeot - det er bare dårlige biler. Hvis
man absolut vil have en, så køb to for den ene holder altid på værksted..
Alle statistikker viser at der er mere knas med franske biler, så hvorfor
ligefrem selv opsøge problemer...
Så vær du glad for dit køb og vend det døve øre til svigerfra :-)=
Henrik
Jan Nielsen
bruger siden
28-06-2006
20-12-2007 kl. 23:00
Men uanset vil din påstand jo svæve i luften når du ikke skriver detaljerne op.
Thomas Pedersen
bruger siden
21-09-2004
20-12-2007 kl. 23:22
Hvorimod de gør de lige omvendt i Frankrig.
Ja jeg kører i min tredje Skoda de dur, har osse haft fransk bil og de par stykker når ikke VAGérne når det gælder kvalitet og driftsikkerhed.
Claus Holst Thorsen
bruger siden
06-09-2004
04-01-2008 kl. 20:10
Tillykke med din nye bil, den bliver du glad for. Man behøver ikke den store ledvogtereksamen for at vide at 307'erne er behæftet med en fejliste så laaaaaaaaaaang, og at Octavia får store roser for motorerne, rystbeskyttelse, bagagerumsstørrelse og holdbarhed i almindelighed. Bilen har fået store roser i FDM brugtbilstest. Desuden holder bilen Octavien prisen markant bedre end 307'eren.
Så endnu engang tillykke med din nye bil !!