Bilbasen Forum

Abonner på forumtråd

Indlæg slettet

Kasper Stevn

Kasper Stevn
bruger siden
26-06-2003

29-11-2007 kl. 12:12

Hej Henrik. Den hører man tit. Det viser sig dog i mine tilfælde, at det aldrig holder stik alligevel. Jeg giver selv 13.000 kr bare i ansvar (en bil fra 1986 med en handelspris på små 40.000 kr), men alligevel har jeg meget svært ved at finde noget billigere.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Allan Jensen

Allan Jensen
bruger siden
16-10-2006

23-12-2007 kl. 09:08

Hvilken bil kører i da rundt i?

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

05-01-2008 kl. 11:48

Har selv haft den med bilens pris i tankerne men hypotesen holder ikke da langt de fleste skader der er udgiftskrævende er småskader og ikke totalskader, og det er lige dyrt at få skifte en kofanger på en ny eller gammel bil.

Min erfaring er at de forskellige selskaber ser meget forskelligt på bilmærkerne. Det der er en special bil det ene sted kan være en blødhattebil det andet sted. Prøv lidt forskelligt.

Min Volvo V40 T4 med 200 hk bliver i mit selskab betragtet som blødhattebil bare fordi det er en volvo. Så den er ikke voldsomt dyrere at forsikre end 1,sløv modellen.

(Ellers er det bare fordi din hypotese om 3 bogstaver i træk holder)

Held og lykke med at finde et selskab der vil have den.
Der er mange selskaber og der tjenes penge på bilforsikringer
så du har fordelen på din side. Skift selskab på alle dine forsikringer om nødvendigt, men husk også at være kritisk over for betingelserne i forsikringen - det er ikke kun prisen der er afgørende.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg