VW Touran1,4 TSi 150 Comfortline DSG 7prs 5d
Detaljer
| Modelår | 2016 |
|---|---|
| 1. registrering | 4/2016 |
| Kilometertal | 175.000 km |
| Drivmiddel | Benzin |
| Brændstofforbrug | (NEDC) 18,5 km/l |
| CO2 udledning | 124 g/km |
| Euronorm | 6 |
|---|---|
| Periodisk afgift | 1.760 kr. / år |
| Ydelse | 150 hk/250 nm |
| Acceleration | 8,9 sek. |
| Tophastighed | 209 km/t |
| Geartype | Automatisk |
| Antal gear | 7 |
| Trækvægt | 1.500 kg |
| Farve | Hvid |
Beskrivelse
Volkswagen Touran 1.5 TSI Comfortline – 7 pers., træk, CarPlay, nysynet
Pris: 174.990 kr.
Årgang: 2016
Km: 175.000
Velholdt og rummelig VW Touran sælges. Perfekt familiebil med masser af plads og fleksible løsninger. Bilen har fuld servicebog og er nysynet 17.02.2026.
Driftsikker og komfortabel bil med god benzinmotor, der fungerer fint både til bykørsel og længere ture.
Udstyr:
• 7 personers
• Fartpilot
• 3-zoners klimaanlæg + aircondition
• Apple CarPlay
• Navigation
• Bluetooth
• Parkeringssensor for og bag
• Aftageligt anhængertræk
• Tagbøjler medfølger
• Individuelt justerbare bagsæder
• Isofix på 3 bagsæder
Bilen fremstår pæn og velholdt efter alder og km, og alt fungerer som det skal.
En praktisk og alsidig bil med god plads til både familie og hverdag.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 371.055 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | MPV |
| Bagagerumsstørrelse | - |
| Vægt | 1.478 kg |
| Bredde | 183 cm |
| Længde | 453 cm |
|---|---|
| Højde | 166 cm |
| Lasteevne | 622 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.500 kg |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| Cylindre | 4 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 7 |
| Tankkapacitet | 58 l |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | El-ruder |
|---|---|
| Aircondition | Fartpilot |
| Anhængertræk, aftagl. | Fuldaut. klima |
| Apple carplay | Kurvelys |
| Automatgear | Navigation |
| Automatisk lys | Parkeringssensor (for) |
| Automatisk start/stop | Sædevarme |
|---|---|
| Dæktryksmåler | Servo |