VW Tiguan1,4 eHybrid Elegance DSG 5d
Detaljer
| Modelår | 2022 |
|---|---|
| 1. registrering | 9/2022 |
| Kilometertal | 69.000 km |
| Drivmiddel | Plug-in hybrid Benzin |
| Brændstofforbrug | (WLTP) 58,8 km/l |
| Rækkevidde | (WLTP) 48 km |
| Batterikapacitet | 7,3 kWh |
|---|---|
| Energiforbrug | 152 Wh/km |
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| CO2 udledning | 36 g/km |
| Euronorm | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 245 hk/400 nm |
| Acceleration | 7,5 sek. |
| Tophastighed | 205 km/t |
| Geartype | Automatisk |
| Antal gear | 6 |
| Trækvægt | 1.800 kg |
| Farve | Blåmetal |
Beskrivelse
Denne Volkswagen Tiguan 1,4 eHybrid DSG – 245 HK – Svingbart anhængertræk (1.800 kg) – IQ.Light Matrix LED – ACC – Navigation – Apple CarPlay – Nightshade blue metallic – 1 ejer – alle service overholdt på autoriseret VW værksted sælges hos Volkswagen Faaborg A/S.
Weekender, åbent efter aftale.
Ring venligst på 63601030.
⭐ Brugte biler med nyvognsfølelse – til priser du vil elske 🤩
⭐ Byt til bedre – nemt og professionelt 🤝
⭐ Topvurdering på din byttebil – uanset mærke og model 📈
⭐ Attraktiv finansiering tilbydes 💰
⭐ Alle biler leveres serviceret og med 12 mdr. garanti 🚘
⭐ Udvidet garanti op til 48 mdr. eller 200.000 km kan tilkøbes
Udstyr der vælges fremhævet:
• Nightshade blue metallic
• 1 ejer
• Alle service overholdt på autoriseret Volkswagen værksted
• Plug-in hybrid – samlet ydelse 245 HK
• DSG automatgear
• Svingbart anhængertræk (1.800 kg)
• Adaptiv fartpilot (ACC) med stop & go
• IQ.Light Matrix LED forlygter
• Navigation Discover Media med streaming & internet
• App-Connect inkl. Apple CarPlay & Android Auto (trådløs)
• 3-zonet klimaanlæg Climatronic
• Sædevarme i forsæder
• Ratvarme (multifunktionsrat i læder)
• Lane Assist + Travel Assist
• Blindvinkelassistent
• Automatisk nødbremse (Front Assist)
• Bakkamera
• Park Assist (parkeringssensorer for/bag + automatisk parkering)
• Keyless Entry & Easy Open/Close bagklap
• El-klapbare sidespejle med varme
• Mørktonede ruder bag
• Ambientebelysning i kabinen
• 18" originale alufælge
• Meget velholdt
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 420.816 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | SUV |
| Bagagerumsstørrelse | 476 liter |
| Vægt | 1.811 kg |
| Bredde | 184 cm |
| Længde | 451 cm |
|---|---|
| Højde | 167 cm |
| Lasteevne | 539 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.800 kg |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| Cylindre | 4 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 7 |
| Tankkapacitet | - |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 18 tommer Alufælge | Fuldaut. klima |
|---|---|
| 3 zone klima | Håndfrit til mobil |
| 4x el-ruder | Højdejust. forsæde |
| ABS-bremser | Intelligent hastighedsassistent |
| Adaptiv fartpilot | Isofix |
| Alufælge | Justerbar lændestøtte |
| Android auto | Klimaanlæg, 3-zonet |
|---|---|
| Antispin | Køl i handskerum |
| App integration | Kørecomputer |
| Apple carplay | LED baglygter |
| Aut. nedbl. bakspejl | LED Kørelys |
| Auto hold | Matrix LED forlygter |
| Auto. nødbremse | Mørktonede ruder i bag |
| Auto. parkering | Musikstreaming via bluetooth |
| Automatgear | Navigation |
| Automatisk lys | Nøglefri adgang |
| Automatisk nødassistent | Nøglefri tænding |
| Automatisk nødbremsesystem | Områdebelysning |
| Automatisk parkeringssystem | Parkeringssensor (bag) |
| Bakkamera | Parkeringssensor (for) |
| Bakspejl m. nedbl. | Regnsensor |
| Blindvinkelassistent | Sædevarme |
| DAB+ Radio | Skiltegenkendelse |
| Dæktryksmåler | Splitbagsæde |
| Delalcantaraindtræk | Stemmebetjening |
| Digitalt cockpit | Svingbart træk (manuelt) |
| Dynamisk blinklys | Tågelygter |
| Dynamisk blinklys i bag | Tagræling |
| El betjent bagklap | Tonede ruder |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Træthedsregistrering |
| Elektrisk parkeringsbremse | USB C tilslutning |
| ESP / ESC | Varme i rat |
| Fjernb. centrallås | Varmepumpe |
| Fjernlysassistent | Vognbaneassistent |
| Fod betjent bagklap |