Tesla Model 3Standard Range+ RWD 4d
Kontantpris
150.000 kr.Detaljer
| Modelår | 2021 |
|---|---|
| 1. registrering | 2/2021 |
| Kilometertal | 119.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 448 km |
| Batterikapacitet | 54,0 kWh |
| Energiforbrug | 142 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 325 hk/- |
| Acceleration | 5,6 sek. |
| Tophastighed | 225 km/t |
| Trækvægt | 1.000 kg |
| Farve | Gråmetal |
Beskrivelse
Tesla model 3 fra 02.21 med varmepumpe og helårsdæk fra continental. Lige skiftet batteri hos tesla i november under garantien ved 113.400 km. Den har nu kørt ca. 119.000 km. Har lige fået det store service 2 hos ketner som bla. Indeholder rengøring og smøring af bremser, skift af bremsevæske og skift af kabine filter. Der skal udskiftes 2 bærearme foran og 2 bøsninger bag. Est. omkostninger Ca. 10.000 kr. ved værksted som køber selv må stå for. Prisen er sat efter at batteriet er blevet udskiftet hos tesla og den lige har været til service. Stadig garanti på batteri og drivenhed.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 395.810 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Sedan |
| Bagagerumsstørrelse | 542 liter |
| Vægt | 1.835 kg |
| Bredde | 185 cm |
| Længde | 469 cm |
|---|---|
| Højde | 144 cm |
| Lasteevne | 314 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.000 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Døre | 4 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Servo |
|---|