Tesla Model 3RWD 4d
Detaljer
| Modelår | 2024 |
|---|---|
| 1. registrering | 3/2024 |
| Kilometertal | 91.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 513 km |
| Batterikapacitet | 57,5 kWh |
| Energiforbrug | 144 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 283 hk/420 nm |
| Acceleration | 6,1 sek. |
| Tophastighed | 201 km/t |
| Trækvægt | 1.000 kg |
| Farve | Sort |
Beskrivelse
🚗 Tesla Model 3 Highland RWD — 03/2024 — 91.000 km 🚗
Faceliftet Model 3 (Highland) med forbedret komfort, lavere støjniveau og opdateret kabine. Her får du en moderne elbil med stærk rækkevidde, minimalistisk design og Teslas effektive drivlinje – perfekt til både pendling og lange ture.
Af udstyr og highlights kan fremhæves:
✔️ Dansk fra ny
✔️ Flot 1 ejers
✔️ Facelift (Highland) – opdateret design og kabine
✔️ Baghjulstræk (RWD) – effektiv og økonomisk
✔️ Stor touchskærm med navigation samt skærm til passagerer bag
✔️ Autopilot (adaptiv fartpilot + lane assist)
✔️ 360° kamera / overvågning via kameraer via Sentry
✔️ LED matrix forlygter
✔️ 2-zoners klimaanlæg
✔️ Forvarmning via app
✔️ Nøglefri betjening (telefon som nøgle)
✔️ El-justerbare forsæder med memory samt perforering og ventilerede forsæder
✔️ Sædevarme for og bag
✔️ Opvarmet rat
✔️ Premium lydsystem
✔️ Trådløs mobilopladning
✔️ Bluetooth streaming & app integration
✔️ Glastag
🚗 Ved køb af bil hos Kloster Biler i Ry, er du i trygge hænder 🚗
⭐ Vi tager ALLE biler i bytte
⭐ Grundigt brugtvognstjek / sikkerhedstjek på eget værksted
⭐ Attraktiv finansiering og leasing – med og uden udbetaling
⭐ Nummerpladeoperatør – få bilen med det samme
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 295.610 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Sedan |
| Bagagerumsstørrelse | 594 liter |
| Vægt | 1.765 kg |
| Bredde | 185 cm |
| Længde | 472 cm |
|---|---|
| Højde | 144 cm |
| Lasteevne | 415 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.000 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Døre | 4 |
Udstyr og tilbehør
| 18 tommer Alufælge | Elsæder |
|---|---|
| 2 zone klima | Fjernlysassistent |
| 360° kamera | Fod betjent bagklap |
| 4x el-ruder | Førerovervågning med advarsel |
| ABS-bremser | Fuld LED forlygter |
| Adaptiv fartpilot | Intelligent hastighedsassistent |
| Adaptiv fartpilot med kø-assistent | Klimaanlæg, 2-zonet |
|---|---|
| Adaptive forlygter | Kørecomputer |
| Akustikglas i bag | Kunstlæder |
| Akustikglas i for | Kunstlæderindtræk |
| Alufælge | Kurvelys |
| Ambiente belysning | Læderrat |
| App integration | LED baglygter |
| Aut. nedbl. bakspejl | LED Kørelys |
| Auto hold | Manuel forvarmning af batteri |
| Auto. nødbremse | Matrix LED forlygter |
| Auto. parkering | Multifunktionsrat |
| Automatgear | Musikstreaming via bluetooth |
| Automatisk forvarmning af batteri | Nøglefri adgang |
| Automatisk lys | Nøglefri tænding |
| Automatisk nødassistent | Panoramatag |
| Automatisk nødbremsesystem | Regnsensor |
| Automatisk parkeringssystem | Sædekøling |
| Bagsæde underholdningssystem | Sædevarme |
| Bakspejl m. nedbl. | Skiltegenkendelse |
| Blindvinkelassistent | Splitbagsæde |
| DAB+ Radio | Trådløs mobilopladning |
| Dæktryksmåler | Trafikkamera |
| Digitalt cockpit | Udv. temp. måler |
| El betjent bagklap | USB C tilslutning |
| El betjent frontklap | Varme i bagsæde |
| El indst. forsæder | Varmepumpe |
| El-klapbare sidespejle | Videoovervågning |
| Elektrisk parkeringsbremse | Vognbaneassistent |