Skoda Enyaq85 iV Sportline Coupé 5d
Detaljer
| Modelår | 2026 |
|---|---|
| 1. registrering | 7/2025 |
| Kilometertal | 6.500 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 574 km |
| Batterikapacitet | 77,0 kWh |
| Energiforbrug | 151 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 286 hk/545 nm |
| Acceleration | 6,7 sek. |
| Tophastighed | 180 km/t |
| Trækvægt | 1.200 kg |
| Farve | Blåmetal |
Beskrivelse
kørecomputer, digitalt cockpit, bagagerumsdækken, multifunktionsrat, alcantaraindtræk, højdejust. førersæde, el indst. førersæde m. memory, justerbar lændestøtte, el-justerbar lændestøtte, el indst. førersæde, sportssæder, højdejust. forsæder, massage i førersæde, splitbagsæde, mørk loftbeklædning, 20" alufælge, glastag, el-klapbare sidespejle m/varme, matrix led forlygter, dynamisk blinklys, mørktonede ruder i bag, svingbart træk (manuel), led baglygter, led kørelys, tågelygter, dynamisk blinklys i bag, automatgear, varme i rat, fuldaut. klima, varmepumpe, nøglefri adgang, fjernb. centrallås, nøglefri tænding, adaptiv fartpilot, aut. nedbl. bakspejl, adaptiv fartpilot med kø-assistent, udv. temp. måler, sædevarme, automatisk start/stop, el betjent bagklap, fod betjent bagklap, trådløs mobilopladning, manuel forvarmning af batteri, type-2 ladekabel, navigation, dab+ radio, håndfrit til mobil, apple carplay, android auto, musikstreaming via bluetooth, usb-c tilslutning, bakkamera, parkeringssensor (bag), parkeringssensor (for), dæktryksmåler, skiltegenkendelse, isofix, fjernlysassistent, 7 airbags, esp, blindvinkelsassistent, auto hold, automatisk nødbremsesystem, vognbaneassistent, stemmebetjening, automatisk nødassistent
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 385.315 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 570 liter |
| Vægt | 2.145 kg |
| Bredde | 188 cm |
| Længde | 466 cm |
|---|---|
| Højde | 162 cm |
| Lasteevne | 505 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.200 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 9 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 20 tommer Alufælge | Håndfrit til mobil |
|---|---|
| 7 airbags | Højdejust. førersæde |
| ABS-bremser | Højdejust. forsæde |
| Adaptiv fartpilot | Isofix |
| Adaptiv fartpilot med kø-assistent | Justerbar lændestøtte |
| Alcantaraindtræk | Kørecomputer |
| Alufælge | LED baglygter |
|---|---|
| Android auto | LED Kørelys |
| Antispin | Manuel forvarmning af batteri |
| Apple carplay | Massage i førersæde |
| Aut. nedbl. bakspejl | Matrix LED forlygter |
| Auto hold | Mørk loftbeklædning |
| Auto. nødbremse | Mørktonede ruder i bag |
| Automatgear | Multifunktionsrat |
| Automatisk nødassistent | Musikstreaming via bluetooth |
| Automatisk nødbremsesystem | Navigation |
| Automatisk start/stop | Nøglefri adgang |
| Bagagerumsdækken | Nøglefri tænding |
| Bakkamera | Panoramatag |
| Bakspejl m. nedbl. | Parkeringssensor (bag) |
| Blindvinkelassistent | Parkeringssensor (for) |
| DAB+ Radio | Sædevarme |
| Dæktryksmåler | Skiltegenkendelse |
| Digitalt cockpit | Splitbagsæde |
| Dynamisk blinklys | Sportssæder |
| Dynamisk blinklys i bag | Stemmebetjening |
| El betjent bagklap | Svingbart træk (manuelt) |
| El indst. førersæde | Tågelygter |
| El indst. førersæde m. memory | Tonede ruder |
| El-justerbar lændestøtte | Trådløs mobilopladning |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Type-2 ladekabel |
| Elsæder | Udv. temp. måler |
| ESP / ESC | USB C tilslutning |
| Fjernb. centrallås | Varme i rat |
| Fjernlysassistent | Varmepumpe |
| Fod betjent bagklap | Vognbaneassistent |
| Fuldaut. klima |