Skoda Enyaq85 iV Sportline 5d
Kontantpris
404.985 kr.Detaljer
| Modelår | 2026 |
|---|---|
| 1. registrering | -/- |
| Kilometertal | (ny bil) |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 570 km |
| Batterikapacitet | 77,0 kWh |
| Energiforbrug | 153 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | - |
| Ydelse | 286 hk/545 nm |
| Acceleration | 6,7 sek. |
| Tophastighed | 180 km/t |
| Trækvægt | 1.000 kg |
| Farve | Sølvmetal |
Beskrivelse
Sportline - Klar til omgående levering
Farve: Sølv Metallak Smokey Diamond Silver metallak
Indtræk: Sportline (sort alkantara stof med sort dellæder), Sportsrat, sort himmel og dekorelementer i Carbon design)
Sportline emblem + Sorte detaljer
Udstyr
✅ Elektrisk rækkevidde: 570 km (WLTP)
✅ 5 års / 150.000 km garanti
✅ Anhængertræk, svingbart
✅ 20” Alufælge
✅ Pre-conditionering af batteri
✅ Adaptiv fartpilot m. travel assist
✅ Varmepumpe
✅ Lynopladning
✅ Apple Carplay / Android Auto (trådløs)
✅ El-bagklap med virtuel pedal
✅ Elektrisk justerbart førersæde med memory og massage
✅ Matrix LED High forlygter
✅ Side airbags for og bag + gardin- og centerairbag
✅ LED High baglygter med animeret lysfunktioner
✅ Manuelle solgardiner for bagerste sideruder
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 385.315 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 585 liter |
| Vægt | 2.141 kg |
| Bredde | 188 cm |
| Længde | 466 cm |
|---|---|
| Højde | 162 cm |
| Lasteevne | 509 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.000 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 9 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 15 tommer Alufælge | Fartpilot |
|---|---|
| 16 tommer Alufælge | Fjernb. centrallås |
| 17 tommer Alufælge | Fjernlysassistent |
| 18 tommer Alufælge | Fod betjent bagklap |
| 19 tommer Alufælge | Førerovervågning med advarsel |
| 2 zone klima | Fuld LED forlygter |
| 20 tommer Alufælge | Fuldaut. klima |
|---|---|
| 3 zone klima | Håndfrit til mobil |
| 4x el-ruder | Højdejust. førersæde |
| ABS-bremser | Højdejust. forsæde |
| Adaptiv fartpilot | Integrerede rullegardiner |
| Adaptiv fartpilot med kø-assistent | Intelligent hastighedsassistent |
| Adaptive forlygter | Isofix |
| Aftageligt træk | Klimaanlæg, 2-zonet |
| Airbags | Klimaanlæg, 3-zonet |
| Aircondition | Kørecomputer |
| Akustikglas i bag | Kunstlæder |
| Alarm | Kunstlæderindtræk |
| Alufælge | Læderrat |
| Ambiente belysning | LED baglygter |
| Android auto | Matrix LED forlygter |
| Anhængertræk, aftagl. | Mørk loftbeklædning |
| Antispin | Mørktonede ruder i bag |
| App integration | Multifunktionsrat |
| Apple carplay | Musikstreaming via bluetooth |
| Aut. nedbl. bakspejl | Navigation |
| Auto hold | Nøglefri adgang |
| Auto. nødbremse | Nøglefri tænding |
| Automatgear | Områdebelysning |
| Automatisk lys | Parkeringssensor (bag) |
| Automatisk nødassistent | Parkeringssensor (for) |
| Automatisk nødbremsesystem | Regnsensor |
| Bagagerumsdækken | Sædebetræk, stof |
| Bakkamera | Sædevarme |
| Bakspejl m. nedbl. | Skiltegenkendelse |
| Blindvinkelassistent | Splitbagsæde |
| Centrallås | Sportssæder |
| DAB radio | Stemmebetjening |
| DAB+ Radio | Stofindtræk |
| Delkunstlæderindtræk | Svingbart træk (manuelt) |
| Digitalt cockpit | Tågelygter |
| Dynamisk blinklys | Tagræling |
| Dynamisk blinklys i bag | Tonede ruder |
| El betjent bagklap | Trådløs mobilopladning |
| El indst. førersæde | Træk |
| El indst. førersæde m. memory | Træthedsregistrering |
| El-klapbare sidespejle | Trafikkamera |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Type-2 ladekabel |
| El-ruder | Udv. temp. måler |
| El-sidespejle | USB C tilslutning |
| El-sidespejle m. varme | Varme i rat |
| Elektrisk kabinevarmer | Varmepumpe |
| Elsæder | Vognbaneassistent |
| ESP / ESC |