Skoda Elroq85 iV Sportline 5d
Detaljer
| Modelår | 2026 |
|---|---|
| 1. registrering | 1/2026 |
| Kilometertal | 10 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 570 km |
| Batterikapacitet | 77,0 kWh |
| Energiforbrug | 156 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | 11,0 kW |
| Hurtig opladning DC | 135 kW |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 286 hk/545 nm |
| Acceleration | 6,7 sek. |
| Tophastighed | 180 km/t |
| Trækvægt | 1.000 kg |
| Farve | Hvidmetal |
Beskrivelse
Skoda Elroq er en moderne og rummelig el-SUV med masser af komfort, høj sikkerhed og en stærk kombination af praktisk anvendelighed og smart teknologi – oplagt til både hverdagen og de længere ture.
Se vores åbningstider i påsken på billede 2 👉
RENTEKAMPAGNE - Vi kan tilbyde billån med fast rente til kun 2,99%.
🔋 Batteriet er testet
Vi har naturligvis testet bilens batteri for at sikre ydeevne og sundhed. Du kan se resultatet i billedserien.
Highlights af udstyr
- FABRIKSNY
- Moon White
- Adaptiv Fartpilot
- Bakkamera
- Anhængertræk (op til 1.000 kg m. bremser)
- Vinterpakke
- Premium pakke
- Keyless Advanced (nøglefri adgang & start)
- Sædevarme for og bag
- Varmepumpe
- 3-zoners Climatronic
- Matrix LED-forlygter
- El-foldbare spejle m. varme og auto-afblænding
- Navigation
- Trådløs opladning af smartphone
- 21" Supernova sorte alufælge og meget mere...
Skoda Elroq har en rækkevidde ved blandet kørsel på op til ca. 573 km (WLTP) og kan hurtiglades fra 10–80 % på ca. 28 minutter.
🌟🌟🌟🌟🌟 4,9 STJERNER PÅ TRUSTPILOT
✔ SPECIALISTER I ELBILER
✔ MÆRKENEUTRAL VEJLEDNING
✔ INDBYTNING AF ALLE TYPER BILER
✔ LADELØSNINGER TIL ALLE
✔ BESPARELSESRÅDGIVNING OG GRØNNE BILLÅN MED LAV RENTE
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 330.315 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 470 liter |
| Vægt | 2.044 kg |
| Bredde | 188 cm |
| Længde | 449 cm |
|---|---|
| Højde | 163 cm |
| Lasteevne | 606 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.000 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 7 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 21 tommer Alufælge | ESP / ESC |
|---|---|
| 3 zone klima | Håndfrit til mobil |
| 4x el-ruder | Højdejust. førersæde |
| ABS-bremser | Isofix |
| Adaptiv fartpilot | Klimaanlæg, 3-zonet |
| Airbags | Læderrat |
| Alufælge | LED baglygter |
|---|---|
| Ambiente belysning | Multifunktionsrat |
| Antispin | Musikstreaming via bluetooth |
| App integration | Navigation |
| Aut. nedbl. bakspejl | Parkeringssensor (bag) |
| Auto hold | Parkeringssensor (for) |
| Auto. nødbremse | Regnsensor |
| Automatgear | Sædevarme |
| Automatisk nødassistent | Skiltegenkendelse |
| Automatisk nødbremsesystem | Splitbagsæde |
| Bakkamera | Svingbart træk (elektrisk) |
| Bakspejl m. nedbl. | Trådløs mobilopladning |
| Blindvinkelassistent | Træthedsregistrering |
| DAB+ Radio | Udv. temp. måler |
| Dæktryksmåler | USB C tilslutning |
| Digitalt cockpit | Varme i rat |
| El betjent bagklap | Varmepumpe |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Vognbaneassistent |