Skoda Elroq85 iV Sportline 5d
Detaljer
| Modelår | 2026 |
|---|---|
| 1. registrering | 10/2025 |
| Kilometertal | 16.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 562 km |
| Batterikapacitet | 77,0 kWh |
| Energiforbrug | 155 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 286 hk/545 nm |
| Acceleration | 6,7 sek. |
| Tophastighed | 180 km/t |
| Trækvægt | 1.000 kg |
| Farve | Blåmetal |
Beskrivelse
Her får du en Škoda Elroq 85 Sportline med masser af udstyr, sportsligt udtryk og den komfort, man forventer af en moderne elbil. Bilen er først indregistreret 16-10-2025, har kun kørt 16.000 km, og kombinerer høj komfort med stærk elektrisk performance (286 hk) og et stort batteri med WLTP-rækkevidde op til 552 km.
Bilen er bl.a. udstyre med:
✅ Varmepumpe
✅ Anhængertræk med elektrisk frigørelse
✅ Advanced pakke - som indeholder:
* Head-up-display
* Area View (360 grader kamera)
* Canton Sound System
* El-førersæde med memory og massage
* El-bagklap
* Matrix LED-forlygter
✅ Light Band
✅ 5 år / 150.000 km garanti
Vi tilbyder attraktive finansieringsmuligheder gennem Volkswagen Semler Finans og tager gerne din nuværende bil i bytte.
Kig forbi og oplev bilen på en prøvetur – vi glæder os til at byde dig velkommen!
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 330.315 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 470 liter |
| Vægt | 2.044 kg |
| Bredde | 188 cm |
| Længde | 449 cm |
|---|---|
| Højde | 163 cm |
| Lasteevne | 606 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.000 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 7 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 20 tommer Alufælge | Fod betjent bagklap |
|---|---|
| 360° kamera | Førerovervågning med advarsel |
| 4x el-ruder | Fuldaut. klima |
| ABS-bremser | Håndfrit til mobil |
| Adaptiv fartpilot | Head-up display |
| Airbags | Højdejust. førersæde |
| Alarm | Højdejust. forsæde |
|---|---|
| Alufælge | Isofix |
| Ambiente belysning | Justerbar lændestøtte |
| Android auto | Kørecomputer |
| Antispin | Kurvelys |
| App integration | Læderrat |
| Apple carplay | LED baglygter |
| Aut. nedbl. bakspejl | Massage i førersæde |
| Auto hold | Matrix LED forlygter |
| Auto. nødbremse | Mørk loftbeklædning |
| Automatgear | Mørktonede ruder i bag |
| Automatisk lys | Multifunktionsrat |
| Automatisk nødbremsesystem | Musikstreaming via bluetooth |
| Bakkamera | Navigation |
| Bakspejl m. nedbl. | Nøglefri adgang |
| Blindvinkelassistent | Nøglefri tænding |
| Centrallås | Parkeringssensor (bag) |
| DAB radio | Parkeringssensor (for) |
| DAB+ Radio | Regnsensor |
| Dæktryksmåler | Sædevarme |
| Digitalt cockpit | Skiltegenkendelse |
| Dynamisk blinklys i bag | Splitbagsæde |
| El betjent bagklap | Sportssæder |
| El indst. førersæde | Stemmebetjening |
| El indst. førersæde m. memory | Svingbart træk (elektrisk) |
| El-klapbare sidespejle | Tågelygter |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Tonede ruder |
| El-ruder | Trådløs mobilopladning |
| El-sidespejle | Træthedsregistrering |
| El-sidespejle m. varme | Type-2 ladekabel |
| Elsæder | Udv. temp. måler |
| ESP / ESC | Varme i rat |
| Fjernb. centrallås | Varmepumpe |
| Fjernlysassistent | Vognbaneassistent |