Peugeot e-20850 GT 5d
Detaljer
| Modelår | 2020 |
|---|---|
| 1. registrering | 12/2020 |
| Kilometertal | 60.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 336 km |
| Batterikapacitet | 45,0 kWh |
| Energiforbrug | 165 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 136 hk/260 nm |
| Acceleration | 8,1 sek. |
| Tophastighed | 150 km/t |
| Trækvægt | - |
| Farve | Blåmetal |
Beskrivelse
🚗 Peugeot e-208 GT Veludstyret 🚗
Sporty og velkørende elbil i den populære GT-udgave med masser af udstyr, høj komfort og moderne teknologi. Her får du en kompakt elbil med stærk drivlinje, god rækkevidde og et højt udstyrsniveau – perfekt til både by og pendling.
Af udstyr og highlights kan fremhæves:
✔️ 136 hk – kvik og støjsvag kørsel
✔️ 50 kWh batteri
✔️ 11 kW trefaset opladning + CCS hurtigladning
✔️ Varmepumpe – bedre rækkevidde i koldt vejr
✔️ Adaptiv fartpilot med Stop & Go
✔️ Automatisk nødbremse (AEBS3)
✔️ Blindvinkelovervågning
✔️ Vejskiltegenkendelse
✔️ Lane Assist (aktiv vognbaneassistent)
✔️ Bakkamera med vidvinkel
✔️ Parkeringssensorer for og bag
✔️ Navigation med farveskærm
✔️ Digital instrumentering
✔️ MirrorLink (smartphone integration)
✔️ Trådløs mobilopladning
✔️ Automatisk klimaanlæg
✔️ Sædevarme foran
✔️ Keyless entry & start
✔️ Læderrat (GT) og alu-pedaler
✔️ El-ruder for og bag
✔️ El-foldbare og opvarmede sidespejle
✔️ Regnsensor og automatisk lys
✔️ LED-forlygter
✔️ Mørktonede ruder bag
🚗 Ved køb af bil hos Kloster Biler i Ry, er du i trygge hænder 🚗
⭐ Vi tager ALLE biler i bytte
⭐ Grundigt brugtvognstjek / sikkerhedstjek på eget værksted
⭐ Attraktiv finansiering og leasing – med og uden udbetaling
⭐ Nummerpladeoperatør – få bilen med det samme
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 270.910 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Halvkombi |
| Bagagerumsstørrelse | 265 liter |
| Vægt | 1.222 kg |
| Bredde | 177 cm |
| Længde | 405 cm |
|---|---|
| Højde | 143 cm |
| Lasteevne | 423 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | - |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 4x el-ruder | Fjernb. centrallås |
|---|---|
| ABS-bremser | Fjernlysassistent |
| Adaptiv fartpilot | Fuld LED forlygter |
| Airbags | Fuldaut. klima |
| Aircondition | Håndfrit til mobil |
| Alarm | Højdejust. førersæde |
| Alufælge | Højdejust. forsæde |
|---|---|
| Ambiente belysning | Isofix |
| Antispin | Kørecomputer |
| Auto hold | Læderrat |
| Auto. nødbremse | LED baglygter |
| Automatgear | Mørk loftbeklædning |
| Automatisk lys | Multifunktionsrat |
| Automatisk nødassistent | Musikstreaming via bluetooth |
| Automatisk nødbremsesystem | Navigation |
| Bagagerumsdækken | Nøglefri adgang |
| Bakkamera | Nøglefri tænding |
| Blindvinkelassistent | Parkeringssensor (bag) |
| Centrallås | Parkeringssensor (for) |
| City steering | Regnsensor |
| DAB+ Radio | Sædevarme |
| Dæktryksmåler | Splitbagsæde |
| Delalcantaraindtræk | Stemmebetjening |
| Delkunstlæderindtræk | Træthedsregistrering |
| Digitalt cockpit | Udv. temp. måler |
| El-ruder | USB A tilslutning |
| El-sidespejle | USB C tilslutning |
| Elektrisk parkeringsbremse | USB tilslutning |
| ESP / ESC | Vognbaneassistent |
| Fartpilot |