Sælger min Opel Astra Sports Tourer 1,4 Turbo med 150 hk. Det er en rummelig og praktisk stationcar med god plads, anhængertræk og en stærk benzinmotor, som egner sig rigtig godt som familiebil, pendlerbil eller hverdagsbil. Bilen kører som en drøm hvis jeg selv skal sige det, og jeg har virkelig kørt mange forskellige biler i gennem tiden pga. job.
Bilen har også godt med plads under måtten i baggagerummet. Det har vi brugt mange gange til ferier, hvor man kan have nogle rammer sodavand og en masse andre småting. Der følger også sådan et træk ud sejl, der skjuler hvad der er i baggagerummet.
Bilen sælges, fordi jeg kun har ca. 10 minutter på arbejde, og vi samtidig har fået en anden firmabil med fri benzin. Derfor giver det ikke længere mening for os at have denne bil stående.
Stand:
Bilen kører fint og har i min ejertid kun fået almindelig service/vedligehold og sliddele.
Motorrummet er også super flot stadig.
Der er almindelige brugsspor svarende til alder og kilometerstand. Der er lidt brugsridser rundt omkring, en sort stribe/afskallet lak nederst på plastdelen ved front/grill, en meget lille bule på bagsmækken uden lakskade samt kosmetisk slid/afskalning på rattet. Sliddet på rattet har været sådan siden jeg købte bilen i 2023 og har ikke udviklet sig. Der mangler en måtte på det bagerste passagersæde.
Bundkarret er rustent og bør skiftes på et tidspunkt. Det er medregnet i prisen.
Alt i alt en regulær, rummelig og veludstyret stationcar med stærk motor, træk og der er sommerdæk som følger med, se det ene billede med fælg på, men de fleste af billederne er taget med vinterdæk på.