MINI Cooper1,5 D aut. 3d
Detaljer
| Modelår | 2014 |
|---|---|
| 1. registrering | 5/2014 |
| Kilometertal | 238.000 km |
| Drivmiddel | Diesel |
| Brændstofforbrug | (NEDC) 26,3 km/l |
| CO2 udledning | 101 g/km |
| Euronorm | - |
|---|---|
| Periodisk afgift | 1.860 kr. / år |
| Ydelse | 116 hk/270 nm |
| Acceleration | 9,2 sek. |
| Tophastighed | 205 km/t |
| Geartype | Automatisk |
| Antal gear | 6 |
| Trækvægt | - |
| Farve | Sort |
Beskrivelse
MINI Cooper D aut – NY gearkasse – panorama – stort vedligehold
Velholdt MINI Cooper med stor udstyrspakke. Importeret fra Tyskland i 2017.
Bilen skiller sig ud ved, at de dyre ting allerede er lavet – herunder udskiftning af gearkasse i juni 2024.
Den nuværende gearkasse er fra 2018 og har kun kørt ca. 46.000 km.
Derudover er følgende større ting lavet:
Gearkasse udskiftet (06/2024)
EGR-køler (03/2025)
Bremser for og bag (06/2024)
Baghjulslejer (09/2023)
Multiremkit (09/2025)
AGM batteri (12/2025)
Bilen er løbende serviceret i min tid siden 2022 og fremstår mekanisk sund.
Udstyr bl.a.:
Panorama soltag, automatgear, LED forlygter, fartpilot, 2-zoners klimaanlæg, læder/alcantara kabine, sædevarme, stor skærm, nøglefri betjening, parkeringssensor bag m.m.
Sommer- og vinterhjul medfølger.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | - |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Mikro |
| Bagagerumsstørrelse | - |
| Vægt | 1.125 kg |
| Bredde | 173 cm |
| Længde | 382 cm |
|---|---|
| Højde | 141 cm |
| Lasteevne | 490 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | - |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| Cylindre | 3 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Tankkapacitet | 40 l |
| Døre | 3 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Fuldaut. klima |
|---|---|
| Adaptiv undervogn | LED Kørelys |
| Aircondition | Navigation |
| Alufælge | Nøglefri tænding |
| Automatgear | Panoramatag |
| Automatisk start/stop | Parkeringssensor (for) |
| Dæktryksmåler | Sædevarme |
|---|---|
| El-ruder | Servo |
| El-soltag | Xenonlygter |
| Fartpilot |