MG MGS677 Luxury Performance AWD 5d
Detaljer
| Modelår | 2026 |
|---|---|
| 1. registrering | 2/2026 |
| Kilometertal | 2.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 485 km |
| Batterikapacitet | 74,3 kWh |
| Energiforbrug | 180 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | 11,0 kW |
| Hurtig opladning DC | 144 kW |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 362 hk/540 nm |
| Acceleration | 5,1 sek. |
| Tophastighed | 200 km/t |
| Trækvægt | 1.500 kg |
| Farve | Koksmetal |
Beskrivelse
✨Lang garanti, masser af udstyr og solid rækkevidde – alt samlet i én bil: MGS6 Performance Luxury til en skarp pris✨
Anhængertræk kan tilvælges hvorefter MGS6 må trække op til 1.500 kg
Fortsat MG Fabriksgaranti til 2/2033 eller 150.000km!
Luxury er top varianten af MGS6 og byder bla. på dette ekstraudstyr
➾ 360° kamera
➾ Headup display med AR (augmented reality)
➾ El-bagklap m kicksensor
➾ Indbygget Youtube, Spotify & TikTok
➾ Elsæder m memory 3x hukommelse,
➾ 11 Højtalere
🚙 Elbilsspecifikationer 🚙
➾ 77 kWh batteri
➾ 485 km WLTP rækkevidde
➾ 362 hestekræfter
➾ 11 kW AC opladning (Ca. 8 timer)
➾ 144 kW DC opladning (10-80% på 38 min)
✔️ Udstyr i hovedtræk ✔️
➾ Adaptiv fartpilot
➾ Trådløs Apple Carplay & Android Auto
➾ indbygget navigation
➾ 2 Zone klimaanlæg
➾ Varme i forsæder & rat
➾ Køl i forsæder
➾ Varme i bagsæde
➾ Nøglefri betjening
➾ P-sensor bag & blindvinkelsassistent
➾ Automatiske LED for & baglygter
➾ 20" alufælge
➾ VARMEPUMPE
➾ …og meget mere!
📞 Kontakt os for attraktivt tilbud på finansiering og forsikring
♻️ Vi tager din brugte bil i bytte
🔗 nellemann.dk
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 330.319 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | SUV |
| Bagagerumsstørrelse | - |
| Vægt | 2.080 kg |
| Bredde | 191 cm |
| Længde | 471 cm |
|---|---|
| Højde | 167 cm |
| Lasteevne | 385 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.500 kg |
| Trækhjul | Firehjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | - |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 2 zone klima | Fjernlysassistent |
|---|---|
| 20 tommer Alufælge | Fod betjent bagklap |
| 360° kamera | Frunk |
| 4x el-ruder | Fuld LED forlygter |
| ABS-bremser | Håndfrit til mobil |
| Adaptiv fartpilot | Head-up display |
| Airbags | Højdejust. førersæde |
|---|---|
| Aircondition | Intelligent hastighedsassistent |
| Alarm | Isofix |
| Alufælge | Klimaanlæg, 2-zonet |
| Android auto | Kørecomputer |
| Antispin | Kunstlæder |
| App integration | Kunstlæderindtræk |
| Apple carplay | Læderrat |
| Aut. nedbl. bakspejl | LED baglygter |
| Auto hold | Mørktonede ruder i bag |
| Auto. nødbremse | Multifunktionsrat |
| Automatgear | Musikstreaming via bluetooth |
| Automatisk lys | Navigation |
| Automatisk nødassistent | Nøglefri adgang |
| Automatisk nødbremsesystem | Nøglefri tænding |
| Bagagerumsdækken | Panoramatag |
| Bakkamera | Parkeringssensor (bag) |
| Bakspejl m. nedbl. | Parkeringssensor (for) |
| Blindvinkelassistent | Regnsensor |
| Centrallås | Sædekøling |
| DAB+ Radio | Sædevarme |
| Dæktryksmåler | Skiltegenkendelse |
| Delkunstlæderindtræk | Splitbagsæde |
| Digitalt cockpit | Tagræling |
| Dobbelt bagagerumsbund | Tonede ruder |
| El betjent bagklap | Trådløs mobilopladning |
| El indst. førersæde m. memory | Træthedsregistrering |
| El indst. forsæder | Udv. temp. måler |
| El-justerbar lændestøtte | USB C tilslutning |
| El-klapbare sidespejle m. varme | V2L |
| El-sidespejle | Varme i bagsæde |
| Elsæder | Varme i rat |
| ESP / ESC | Varmepumpe |
| Fartpilot | Vognbaneassistent |
| Fjernb. centrallås |