MG MGS677 Luxury Performance AWD 5d
Detaljer
| Modelår | 2026 |
|---|---|
| 1. registrering | 3/2026 |
| Kilometertal | 2.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 485 km |
| Batterikapacitet | 74,3 kWh |
| Energiforbrug | 180 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | 11,0 kW |
| Hurtig opladning DC | 144 kW |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 362 hk/540 nm |
| Acceleration | 5,1 sek. |
| Tophastighed | 200 km/t |
| Trækvægt | 1.500 kg |
| Farve | Sortmetal |
Beskrivelse
❗️Den nye MGS6 er landet❗️
✨Lang garanti, masser af udstyr og solid rækkevidde – alt samlet i én bil: MGS6 Performance Luxury til en skarp pris✨
Anhængertræk kan tilvælges hvorefter MGS6 må trække op til 1.500 kg
Fortsat MG Fabriksgaranti til 03/2033 eller 150.000km!
🚙 Elbilsspecifikationer 🚙
➾ 77 kWh batteri
➾ 485 km WLTP rækkevidde
➾ 362 hestekræfter
➾ 11 kW AC opladning (Ca. 8 timer)
➾ 144 kW DC opladning (10-80% på 38 min)
➾ Varmepumpe.
✔️ Udstyr i hovedtræk ✔️
➾ Adaptiv fartpilot
➾ El-forsæder m. memory i føresædet.
➾ Panoramaglastag.
➾ Trådløs Apple Carplay & Android Auto
➾ indbygget navigation
➾ Klimaanlæg
➾ Varme i forsæder & rat
➾ Nøglefri adgang og start.
➾ 360 graders kamera.
➾ El bagklap.
➾ LED for & baglygter
➾ 20" alufælge
➾ …og meget mere!
📞 Kontakt os for attraktivt tilbud på finansiering og forsikring
♻️ Vi tager din brugte bil i bytte
🔗 nellemann.dk
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 330.319 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | SUV |
| Bagagerumsstørrelse | - |
| Vægt | 2.080 kg |
| Bredde | 191 cm |
| Længde | 471 cm |
|---|---|
| Højde | 167 cm |
| Lasteevne | 385 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.500 kg |
| Trækhjul | Firehjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | - |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 2 zone klima | Førerovervågning med advarsel |
|---|---|
| 20 tommer Alufælge | Frunk |
| 360° kamera | Fuld LED forlygter |
| 4x el-ruder | Håndfrit til mobil |
| ABS-bremser | Head-up display |
| Adaptiv fartpilot | Højdejust. førersæde |
| Airbags | Isofix |
|---|---|
| Aircondition | Justerbar lændestøtte |
| Alarm | Klimaanlæg, 2-zonet |
| Alufælge | Kørecomputer |
| Android auto | LED baglygter |
| Antispin | Mørktonede ruder i bag |
| App integration | Multifunktionsrat |
| Apple carplay | Musikstreaming via bluetooth |
| Auto hold | Navigation |
| Automatgear | Nøglefri adgang |
| Automatisk lys | Nøglefri tænding |
| Bagagerumsdækken | Panoramatag |
| Blindvinkelassistent | Parkeringssensor (bag) |
| CD/radio | Sædevarme |
| Centrallås | Skiltegenkendelse |
| DAB radio | Splitbagsæde |
| Dæktryksmåler | Tonede ruder |
| Digitalt cockpit | Trådløs mobilopladning |
| El betjent bagklap | Træthedsregistrering |
| El indst. førersæde m. memory | Udv. temp. måler |
| El indst. forsæder | USB C tilslutning |
| El-klapbare sidespejle m. varme | V2L |
| El-soltag | Varme i bagsæde |
| Elektrisk parkeringsbremse | Varme i rat |
| Elsæder | Varmepumpe |
| ESP / ESC | Vognbaneassistent |
| Fjernb. centrallås |