Mercedes SLK2803,0 aut. 2d
Detaljer
| Modelår | 2006 |
|---|---|
| 1. registrering | 12/2006 |
| Kilometertal | 91.000 km |
| Drivmiddel | Benzin |
| Brændstofforbrug | (NEDC) 10,5 km/l |
| CO2 udledning | 219 g/km |
| Euronorm | - |
|---|---|
| Periodisk afgift | 8.520 kr. / år |
| Ydelse | 231 hk/300 nm |
| Acceleration | 6,2 sek. |
| Tophastighed | 250 km/t |
| Geartype | Automatisk |
| Antal gear | 7 |
| Trækvægt | - |
| Farve | Mørkblåmetal |
Beskrivelse
Mercedes SLK 280 3,0 V6 i farven Tansanitblå Metallic, En sporty roadster med masser af komfort og en stærk V6-motor. Her får du en bil, der kombinerer klassisk Mercedes-kvalitet med ægte køreglæde, Mercedes SLK (R171) er en anden generation af SLK-serien og er kendt for sit elektriske ståltag (Vario-roof), som gør bilen til både coupé og cabriolet i én, SLK 280 er udstyret med en 3,0 liters V6-motor, som leverer en stærk og samtidig silkeblød køreoplevelse. Sammen med 7G-Tronic automatgearkassen får du en bil, der både er komfortabel på lange ture og sjov på snoede veje, Bilen er udstyret med følgende, Eksklusivt gråt læder (nappa/semianilin), Fartpilot m.limit, Klimaanlæg 2 zoner, Navigation (COMAND APS med DVD), Bluetooth, Sædevarme 3-trin, Airscarf (varm luft i nakkestøtter), Parkeringssensor for & bag, Regnsensor, Sportsundervogn, El-ruder, El-spejle med varme, Sound2Light system, Bred/Smal dækmontering, 235/35R19 for, 275/30R19 bag, 19" alufælge, multifunktionslæderat, Der tages forbehold for tastefejl.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 848.334 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Cabriolet |
| Bagagerumsstørrelse | - |
| Vægt | 1.350 kg |
| Bredde | 179 cm |
| Længde | 409 cm |
|---|---|
| Højde | 130 cm |
| Lasteevne | 400 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | - |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| Cylindre | 6 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Nej |
| Airbags | 4 |
| Tankkapacitet | 70 l |
| Døre | 2 |
Udstyr og tilbehør
| 19 tommer Alufælge | Fuldaut. klima |
|---|---|
| 2 zone klima | Håndfrit til mobil |
| ABS-bremser | Klimaanlæg, 2-zonet |
| Alarm | Kørecomputer |
| Alufælge | Læderindtræk |
| Antispin | Læderrat |
| Automatgear | Multifunktionsrat |
|---|---|
| Automatisk lys | Musikstreaming via bluetooth |
| CD/radio | Navigation |
| El-ruder | Parkeringssensor (bag) |
| El-sidespejle | Parkeringssensor (for) |
| El-sidespejle m. varme | Sædebetræk, læder |
| El-soltag | Sædevarme |
| ESP / ESC | Soltag |
| Fartpilot | Sportssæder |
| Fjernb. centrallås | Tågelygter |