Mercedes CLE533,0 AMG Cabriolet aut. 4Matic+ 2d
Detaljer
| Modelår | 2024 |
|---|---|
| 1. registrering | 5/2025 |
| Produceret | 4/2025 |
| Kilometertal | 6.000 km |
| Drivmiddel | Benzin |
| Brændstofforbrug | (WLTP) 10,7 km/l |
| CO2 udledning | 213 g/km |
|---|---|
| Euronorm | - |
| Periodisk afgift | 5.820 kr. / år |
| Ydelse | 449 hk/560 nm |
| Acceleration | 4,4 sek. |
| Tophastighed | 250 km/t |
| Geartype | Automatisk |
| Antal gear | 9 |
| Trækvægt | 1.800 kg |
| Farve | Sortmetal |
Beskrivelse
Dansk bil fra ny, 1 ejer og på fuld afgift fra dag 1
Her er en af DK's flottest cabriolet'er med en alen lang udstyrsliste og i perfekt stand. Bilen står klar til levering så du kan komme ud og nyde den danske sommer 😎
BEMÆRK: Da bilen p.t. er til klargøring kommer der først rigtige fotos af bilen ugen efter Påske.
Fra ekstraudstyrslisten kan bl.a. nævnes:
AMG Premium Pakke Plus som indeholder:
- Burmester® surround sound system
- DIGITAL LIGHT med lysprojektering
- Head-Up-Display
Førerassistentpakke Plus som indeholder:
- Aktiv Distance Assist DISTRONIC
- PRE.SAFE® Impulse Side
- Aktiv Lane Change Assist
- Aktiv hastighedsassistent
- Distronic Plus med Cross-Traffic Assist
- Optimeret Stop&Go
- Rutebaseret farttilpasning
- Sensorer bag for vognbaneassistent
Yderligere udstyr:
- Multikontursæder, foran med massage
- Klimasæder med ventilation og varme, foran
- Førersæde og passagersæde fuld elektrisk m/ memory
- Elektrisk ratstamme samt sidespejle m/ memory
- Vinterpakke med opvarmet rat og vinduesviskersysstem
- Vindskærm
Udvendig: Obsidian sort metallak
Indvendig: Lædersæder sort/sort
Af øvrigt udstyr kan nævnes:
- 360° kamera
- Aktiv parkerings assistent
- Fuld nøglefri betjening ( ude og inde )
- Navigation
- MBUX augmented reality til navigation
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Digital Radio ( DAB+ )
- Færdselstavleassistent
- Fingerafstykssensor
- Trådløs opladning af telefon
- Dynamic Body Control undervogn med justerbar støddæmper
Bilen kan finansieres i samarbejde med AL-Finans eller Santander med variabel eller fast rente.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 1.478.024 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Cabriolet |
| Bagagerumsstørrelse | 375 liter |
| Vægt | 2.110 kg |
| Bredde | 194 cm |
| Længde | 485 cm |
|---|---|
| Højde | 144 cm |
| Lasteevne | 310 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.800 kg |
| Trækhjul | Firehjulstræk |
| Cylindre | 6 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 7 |
| Tankkapacitet | 65 l |
| Døre | 2 |
Udstyr og tilbehør
| 2 zone klima | Håndfrit til mobil |
|---|---|
| 4x el-ruder | Head-up display |
| 6 airbags | Intelligent hastighedsassistent |
| ABS-bremser | Isofix |
| Adaptiv fartpilot | Klimaanlæg, 2-zonet |
| Adaptive forlygter | Kørecomputer |
| Alarm | Kurvelys |
|---|---|
| Alufælge | Læderindtræk |
| Ambiente belysning | Læderrat |
| Android auto | LED baglygter |
| Antispin | Massage i forsæder |
| App integration | Matrix LED forlygter |
| Apple carplay | Mørk loftbeklædning |
| Aut. nedbl. bakspejl | Multifunktionsrat |
| Auto hold | Musikstreaming via bluetooth |
| Auto. nødbremse | Navigation |
| Automatgear | Nøglefri adgang |
| Automatisk nødbremsesystem | Nøglefri tænding |
| Bakkamera | Parkeringssensor (bag) |
| Bakspejl m. nedbl. | Parkeringssensor (for) |
| Blindvinkelassistent | Regnsensor |
| DAB+ Radio | Sædebetræk, læder |
| Dæktryksmåler | Sædekøling |
| Digitalt cockpit | Sædevarme |
| El indst. førersæde m. memory | Semi-automatisk parkeringssystem |
| El indst. forsæder | Skiltegenkendelse |
| El-justerbar lændestøtte | Sportssæder |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Trådløs mobilopladning |
| Elektrisk parkeringsbremse | Træthedsregistrering |
| Elsæder | Udv. temp. måler |
| ESP / ESC | USB C tilslutning |
| Fuld LED forlygter | Varme i rat |
| Fuldaut. klima | Vognbaneassistent |