Mercedes C2002,2 CDi AMG Line stc. 5d
Kontantpris
82.500 kr.Detaljer
| Modelår | 2012 |
|---|---|
| 1. registrering | 11/2012 |
| Kilometertal | 280.000 km |
| Drivmiddel | Diesel |
| Brændstofforbrug | (NEDC) 18,9 km/l |
| CO2 udledning | 169 g/km |
| Euronorm | 5 |
|---|---|
| Periodisk afgift | 4.960 kr. / år |
| Ydelse | 136 hk/360 nm |
| Acceleration | 9,6 sek. |
| Tophastighed | 209 km/t |
| Geartype | Manuel |
| Antal gear | 6 |
| Trækvægt | 1.800 kg |
| Farve | Sort |
Beskrivelse
Bilen er i sin bedste alder, står flot på trods af at den er fra 2012.
Bilen er en Amg line dvs der medfølger sommerdæk (org amg fælge 17”) samt meget velholdte måtter med amg logo.
Den har nu vinterdæk på 15tommer.
Modellen har 7gears automatisk/triptronic gearkasse.
Bilen har apple carplay/android tilslutning via bluetooth dongle hvor knapper på rat også fungerer.
Bilen har en enkelt lille bule på højre forskærm og en lille ridse på bagklap.
Bilen er importeret i 2023 fra Sverige og er serviceret som påskrevet lige siden. Senest i december 2025 er der skiftet olie og automatgearkasseolie.
Der medfølger papir på service.
Bilen bliver synet i primo april 2026.
Bilen har svingbart anhængertræk.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | - |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | St.car |
| Bagagerumsstørrelse | - |
| Vægt | 1.515 kg |
| Bredde | 177 cm |
| Længde | 461 cm |
|---|---|
| Højde | 146 cm |
| Lasteevne | 620 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.800 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| Cylindre | 4 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 7 |
| Tankkapacitet | 66 l |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Dæktryksmåler |
|---|---|
| Aircondition | El-ruder |
| Alufælge | Fartpilot |
| Apple carplay | Fuldaut. klima |
| Automatgear | Sædevarme |
| Automatisk lys | Servo |
| Automatisk start/stop | Træk |
|---|