Kia EV999 Long Range Performance Premium AWD 7prs 5d
Detaljer
| Modelår | 2026 |
|---|---|
| 1. registrering | 3/2026 |
| Kilometertal | 2.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 512 km |
| Batterikapacitet | 99,8 kWh |
| Energiforbrug | 223 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | 11,0 kW |
| Hurtig opladning DC | 210 kW |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 384 hk/600 nm |
| Acceleration | 6,0 sek. |
| Tophastighed | 200 km/t |
| Trækvægt | 2.500 kg |
| Farve | Gråmetal |
Beskrivelse
❗️ OBS!!! Bilen er i drift! - Undgå at kør forgæves - Kontakt os for aftalt tid til beséelse & prøvetur! ❗️
✨Kia EV9 i den eftertragtede Premium variant med firehjulstræk, 384HK, 7 sæder og masser af plads!✨
Fortsat Kia Fabriksgaranti til 03/2033 eller 150.000 km!
Anhængertræk kan tilvælges, hvor efter bilen må trække op til 2500 kg.
🚙 Elbilsspecifikationer 🚙
➾ 99,8 kWh batteri
➾ 512 km WLTP rækkevidde
➾ 384 hestekræfter
➾ 11 kW AC opladning (Ca. 8 timer)
➾ 210 kW DC opladning (10-80% på 24 min)
✔️ Udstyr i hovedtræk ✔️
➾ Adaptiv fartpilot
➾ El-justerbare forsæder
➾ El-bagklap
➾ 3 Zone klimaanlæg
➾ Ventilation & varme i forsæder
➾ Varme i rat
➾ 360 graders kamera (SVM)
➾ Mulighed for digital nøgle
➾ Udvidet motorvejsassistent
➾ Apple Carplay/Android Auto
➾ BI-LED forlygter
➾ 19" Alufælge
➾ VARMEPUMPE
➾ …og meget mere!
💰 Professionel Finansieringsrådgivning
♻️ Din bil tages I bytte – (ALLE aldre, mærker & udseender)
🤝 Attraktive Forsikrings- tilbud & fordele
🔗 nellemann.dk
📞 Kontakt os for prøvekørsel, kaffe & yderligere dialog 📞
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 610.318 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | SUV |
| Bagagerumsstørrelse | 828 liter |
| Vægt | 2.625 kg |
| Bredde | 198 cm |
| Længde | 501 cm |
|---|---|
| Højde | 176 cm |
| Lasteevne | 615 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 2.500 kg |
| Trækhjul | Firehjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 19 tommer Alufælge | Frunk |
|---|---|
| 3 zone klima | Fuld LED forlygter |
| 360° kamera | Fuldaut. klima |
| 4x el-ruder | Håndfrit til mobil |
| 6 airbags | Højdejust. førersæde |
| 7 personers | Isofix |
| ABS-bremser | Justerbar lændestøtte |
|---|---|
| Adaptiv fartpilot | Klimaanlæg, 3-zonet |
| Aircondition | Kørecomputer |
| Alarm | Kunstlæder |
| Alufælge | Kunstlæderindtræk |
| Android auto | Læderrat |
| Antispin | LED baglygter |
| App integration | Mørktonede ruder i bag |
| Apple carplay | Multifunktionsrat |
| Aut. nedbl. bakspejl | Musikstreaming via bluetooth |
| Auto hold | Navigation |
| Auto. nødbremse | Nøglefri adgang |
| Automatgear | Nøglefri tænding |
| Automatisk forvarmning af batteri | Parkeringssensor (bag) |
| Automatisk lys | Parkeringssensor (for) |
| Automatisk nødassistent | Regnsensor |
| Automatisk nødbremsesystem | Sædekøling |
| Bagagerumsdækken | Sædevarme |
| Bakkamera | Skiltegenkendelse |
| Bakspejl m. nedbl. | Splitbagsæde |
| Blindvinkelassistent | Tagræling |
| DAB+ Radio | Tonede ruder |
| Dæktryksmåler | Trådløs mobilopladning |
| Digitalt cockpit | Træthedsregistrering |
| El betjent bagklap | Udv. temp. måler |
| El indst. forsæder | USB C tilslutning |
| El-justerbar lændestøtte | V2G |
| El-klapbare sidespejle m. varme | V2L |
| Elsæder | Varme i bagsæde |
| ESP / ESC | Varme i rat |
| Fjernb. centrallås | Varmepumpe |
| Fjernlysassistent | Vognbaneassistent |