BMW 530e2,0 M-Sport+ aut. 4d
Detaljer
| Modelår | 2021 |
|---|---|
| 1. registrering | 4/2021 |
| Kilometertal | 111.000 km |
| Drivmiddel | Plug-in hybrid Benzin |
| Brændstofforbrug | (WLTP) 66,7 km/l |
| Rækkevidde | (WLTP) 59 km |
| Batterikapacitet | 10,0 kWh |
|---|---|
| Energiforbrug | 169 Wh/km |
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| CO2 udledning | 37 g/km |
| Euronorm | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 292 hk/420 nm |
| Acceleration | 5,9 sek. |
| Tophastighed | 235 km/t |
| Geartype | Automatisk |
| Antal gear | 8 |
| Trækvægt | 1.700 kg |
| Farve | Carbonsortmetal |
Beskrivelse
BMWs 5-serie er en af firmabilsklassens klare favoritter - her i 7'ende generation. Bilen er produceret på samme modulplatform som 7-serien, hvilket giver en komfortabel og velkørende bil med BMWs karakteristiske dynamiske køreegenskaber.
Denne bil er solgt fra ny fra BMW Odense og alle service er ligeledes holdt hos os.
Bemærk at bilen kan leveres som BMW Premium Selection inkl. 24 mdr. garanti ved levering inden d. 29-04-2026.
Highlights:
- Carbon Schwartz Metallic
- 18" alufælge
- Svingbart træk (elektrisk)
- Driving Assistent Professional inkl. adaptiv fartpilot, baneholdende assistent, blindvinkelsassistent, vognbaneassistent, frontkollisionsadvarsel, personadvarsel og nødbremsefunktion
- El-Panorama glassoltag med åbne/vippe-funktion
- Headup display
- Parking assistance system Plus, inkl. 360° kamera
- Harman/Kardon surround sound system
- El indst. sportssæder
- Ratvarme
- Skiltegenkendelse
- Trådløs mobilopladning
- Apple CarPlay & Android Auto
- Varmepumpe
- Elektrisk kabinevarmer med mulighed for fjernstart via telefon eller nøgle
Øvrigt udstyr:
kørecomputer, digitalt cockpit, multifunktionsrat, læderrat, læderindtræk, ambiente belysning, el-klapbare sidespejle m/varme, led kørelys, fuld led forlygter, adaptive forlygter, led baglygter, områdebelysning, automatgear, fuldaut. klima, 2 zone klima, aut. nedbl. bakspejl, udv. temp. måler, sædevarme, el betjent bagklap, elektrisk parkeringsbremse, dab radio, håndfrit til mobil, musikstreaming via bluetooth, usb-a tilslutning, usb-c tilslutning, regnsensor, dæktryksmåler, træthedsregistrering, isofix, automatisk lys, fjernlysassistent, automatisk nødbremsesystem
Denne bil er en del af BMW Premium Selection, hvilket giver dig følgende fordele: ✓ 2 års garanti op til 40.000 km. fra overtagelse ✓ BMW Mobile Care vejhjælp
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 629.569 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Sedan |
| Bagagerumsstørrelse | 410 liter |
| Vægt | 1.810 kg |
| Bredde | 187 cm |
| Længde | 496 cm |
|---|---|
| Højde | 148 cm |
| Lasteevne | 695 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.700 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| Cylindre | 4 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Tankkapacitet | 46 l |
| Døre | 4 |
Udstyr og tilbehør
| 18 tommer Alufælge | Fod betjent bagklap |
|---|---|
| 2 zone klima | Fuld LED forlygter |
| 360° kamera | Fuldaut. klima |
| 4x el-ruder | Håndfrit til mobil |
| ABS-bremser | Head-up display |
| Adaptiv fartpilot | Højdejust. førersæde |
| Adaptive forlygter | Højdejust. forsæde |
|---|---|
| Airbags | Intelligent hastighedsassistent |
| Aircondition | Isofix |
| Alarm | Klimaanlæg, 2-zonet |
| Alufælge | Kørecomputer |
| Ambiente belysning | Kurvelys |
| Android auto | Læderindtræk |
| Antispin | Læderrat |
| App integration | Laser forlygter |
| Apple carplay | LED baglygter |
| Aut. nedbl. bakspejl | LED Kørelys |
| Auto hold | Mørk loftbeklædning |
| Auto. nødbremse | Multifunktionsrat |
| Auto. parkering | Musikstreaming via bluetooth |
| Automatgear | Navigation |
| Automatisk forvarmning af batteri | Nøglefri adgang |
| Automatisk lys | Områdebelysning |
| Automatisk nødbremsesystem | Panoramatag |
| Automatisk parkeringssystem | Parkeringssensor (bag) |
| Bagagerumsdækken | Parkeringssensor (for) |
| Bakkamera | Ratbetjent gearskifte |
| Bakspejl m. nedbl. | Ratgearskifte |
| Blindvinkelassistent | Regnsensor |
| Centrallås | Sædebetræk, læder |
| DAB radio | Sædevarme |
| DAB+ Radio | Semi-automatisk parkeringssystem |
| Dæktryksmåler | Skiltegenkendelse |
| Digitalt cockpit | Soltag |
| Dobbelt bagagerumsbund | Splitbagsæde |
| El betjent bagklap | Sportssæder |
| El indst. førersæde | Stemmebetjening |
| El indst. forsæder | Svingbart træk (elektrisk) |
| El-justerbar lændestøtte | Tågelygter |
| El-klapbare sidespejle | Tagræling |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Trådløs mobilopladning |
| El-ruder | Træk |
| El-sidespejle | Træthedsregistrering |
| El-sidespejle m. varme | Udv. temp. måler |
| El-soltag | USB A tilslutning |
| Elektrisk kabinevarmer | USB C tilslutning |
| Elektrisk parkeringsbremse | USB tilslutning |
| Elsæder | Varme i rat |
| ESP / ESC | Varmepumpe |
| Fartpilot | Vinterhjul |
| Fjernb. centrallås | Vognbaneassistent |
| Fjernlysassistent |