Audi TT RS2,5 TFSi Coupé quattro S-tr. 2d
Detaljer
| Modelår | 2022 |
|---|---|
| 1. registrering | 4/2022 |
| Produceret | 2/2022 |
| Kilometertal | 17.600 km |
| Drivmiddel | Benzin |
| Brændstofforbrug | (WLTP) 11,2 km/l |
| CO2 udledning | 202 g/km |
|---|---|
| Euronorm | 6 |
| Periodisk afgift | 5.000 kr. / år |
| Ydelse | 400 hk/480 nm |
| Acceleration | 3,7 sek. |
| Tophastighed | 250 km/t |
| Geartype | Automatisk |
| Antal gear | 7 |
| Trækvægt | - |
| Farve | Sortmetal |
Beskrivelse
Audi TT RS – Den ultimative sportsvogn i helt original stand med kun 17.600 km.
Her har du muligheden for at anskaffe dig en af de mest eftertragtede og sjældne udgaver af Audi TT RS 2,5 TFSi quattro med blot 18.000 km på tælleren. Bilen fremstår som ny og er i fuldstændig original stand.
TT RS er udstyret med Audis legendariske 5-cylindrede 2,5 liter TFSI motor med 400 HK, der leverer en helt unik og karakteristisk lyd og ydelse. Med 0-100 km/t på 3,7 sekunder og Audi quattro firehjulstræk er dette en bil, der sætter standarderne i sin klasse.
Bilen er udstyret med bl.a.:
- Audi Matrix-LED-forlygter
- MMI® Navigation plus
- Optikpakke, sort højglans
- Comfort package
- Læderindtræk
- Bang & Olufsen lydsystem
- Sportsudstødning
- 20" Audi Sport alufælge
- Elektrisk sædeindstilling til begge forsæder
- Spec. sportsversion affjedring/dæmpning
- Digital cockpit
Hos Abiler A/S tilbyder vi fremvisning og prøvekørsler af vores biler efter aftale. Kontakt os venligst på 75331220, for at booke en tid, så vi kan give dig den bedst mulige oplevelse. Vi kan tilbyde fordelagtig finansiering.
Bilen er velegnet til flexleasing.
Bilen kan købes eksl. moms og dansk registreringsafgift. Forhør nærmer omkring pris og vilkår.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | - |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Coupe |
| Bagagerumsstørrelse | 305 liter |
| Vægt | 1.450 kg |
| Bredde | 183 cm |
| Længde | 420 cm |
|---|---|
| Højde | 134 cm |
| Lasteevne | 425 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | - |
| Trækhjul | Firehjulstræk |
| Cylindre | 5 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | - |
| Tankkapacitet | 55 l |
| Døre | 2 |
Udstyr og tilbehør
| 2 zone klima | Håndfrit til mobil |
|---|---|
| 20 tommer Alufælge | Klimaanlæg, 2-zonet |
| ABS-bremser | Kørecomputer |
| Alcantaraindtræk | Matrix LED forlygter |
| Alufælge | Mørk loftbeklædning |
| Android auto | Multifunktionsrat |
| Antispin | Musikstreaming via bluetooth |
|---|---|
| Apple carplay | Navigation |
| Aut. nedbl. bakspejl | Nøglefri adgang |
| Automatgear | Nøglefri tænding |
| Bakkamera | Parkeringssensor (bag) |
| Bakspejl m. nedbl. | Parkeringssensor (for) |
| DAB radio | Ratbetjent gearskifte |
| Dæktryksmåler | Ratgearskifte |
| Dellæderindtræk | Regnsensor |
| Digitalt cockpit | Sædebetræk, dellæder |
| El indst. forsæder | Sædevarme |
| El-justerbar lændestøtte | Skiltegenkendelse |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Sportssæder |
| Elektrisk parkeringsbremse | Trådløs mobilopladning |
| Elsæder | Udv. temp. måler |
| ESP / ESC | USB A tilslutning |
| Fartpilot | USB tilslutning |
| Fjernlysassistent | Varme i rat |
Leasing
- Leasing typeFinansiel, inkl. moms
- Månedlig ydelse5.927 kr.
- Førstegangsydelse100.000 kr.
- Totalpris i løbetiden171.124 kr.
- Restværdi(køber hæfter) 360.000 kr.
- Løbetid12 mdr.
- Antal kilometer inkluderetIkke relevant
- ForsikringIkke inkluderet
- Service og vedligeholdIkke inkluderet
Restværdi efter 12 mdr. leasing, 360.000,- +moms & DK reg. afgift.