• Renault-superbil med elmotor
  • Renault-superbil med elmotor
  • Renault-superbil med elmotor
  • Renault-superbil med elmotor
  • Renault-superbil med elmotor
  • Renault-superbil med elmotor
298371.jpg

Renault-superbil med elmotor

0-50 km/t på 2,0 sek. og vildt design skal vise, at elbiler ikke behøver være kedelige

29-07-2010 | Kilde: Bil Magasinet | Af: Steen Bachmann


På Paris Motorshow til oktober viser Renault konceptbilen DeZir. Den skal afkræfte fordommene om, at elbiler betyder kedeligt design og manglende køreglæde, og man må sige, at det ellers så fornuftige bilmærke går til sagen med friske øjne.

DeZir er den første konceptbil fra Renaults nye chefdesigner Laurens van den Ackers hånd, og markerer begyndelsen på en række konceptbiler, der på hver deres måde vil vise Renaults nye designfilosofi i praksis.

DeZir er en tosæders coupé med baghjulstræk, der udelukkende drives af en elmotor. Denne er placeret bagerst i bilen for at opnå optimal vægtfordeling. Batteriet er placeret vertikalt bag bagsædet og motoren yder 150 hk.

Det giver en rækkevidde på 160 km og en tophastighed på 180 km/t. Men endnu mere imponerende er det, at 0-50 km/t sker på blot to sekunder, mens 0-100 km/t er overstået på 5,0 sekunder.

Baggrunden for de heftige præstationer er en opgraderet elmotor, der yder 150 hk og et chassis, der er udført i kevlar.

Skift batteri på tre minutter
Som den elektrisk drevne Renault Fluence ZE, der om cirka et år vil kunne købes i Danmark, kan man oplade DeZir på tre forskellige måder. Enten via en helt almindelig stikkontakt med 220 V. Her tager en fuld opladning otte timer, eller via fast charge, hvor man lader med 400V i et tre faset stik - her tager en 80 procents opladning af batteriet 20 minutter. Og endelig kan man skifte hele batteriet på under tre minutter med den såkaldte quick drop-teknologi.

Teknologi er der masser af i bilen, og der er blandt andet arbejdet med at lagre den energi, der opstår ved nedbremsning. Teknologien med opsamlingen af den kinetiske energi er identisk med den teknologi anvendes i Formel 1 kaldet KERS(Kinetic Energy Recovery System). I formel 1 - som i DeZir - udløses den opsamlede energi ved et tryk på en knap, der sidder lige ved rattet og man får et massivt power boost.

 

Andre nyheder
Video: Toyotas nye Le Mans-racer

06-02-2012

Video: Toyotas nye Le Mans-racer

Alexander Wurtz giver gas i den nye hybridracer... og bare rolig, benzinmotoren siger stadig noget!

Kilde: Bil Magasinet | Af: Steen Bachmann

Porsche åbner stor 911-udstilling

06-02-2012

Porsche åbner stor 911-udstilling

Fejrer den nye model ved at vise fire årtiers 911'ere

Kilde: Bil Magasinet | Af: Mikkel Thomsager

Premiere: Ford B-Max

03-02-2012

Premiere: Ford B-Max

Viser ny kompakt familiebil i Genève

Kilde: Bil Magasinet | Af: Steen Bachmann

© 2012 Bil Markedet ApS - a part of eBay Classifieds Group

Dit Bilmarked |  MotorJobs |  AutoUpdate |  DBA |  zoom.dba.dk |  mobile |  Mascus |  eBay.dk